Якщо готується пакет документів для подальшого їх використання на території іншої держави, будь то по причинах імміграції, відкриття представництва за кордоном, відкриття рахунку в іноземному банку, необхідності подачі документів для розгляду в іноземні судові органи або по інших причинах, Вам необхідно пам’ятати, що документи, що видані і мають юридичну силу на території однієї держави, можуть бути використані на території іншої держави лише після їх легалізації в установленому порядку.

Документи, що видані і мають юридичну силу на території України, можуть бути використані на території іншої держави лише після їх легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачене законодавством держав або положеннями міжнародних договорів що відміняють процедуру легалізації, учасницею, яких є Україна.

Існує два способи легалізації документів – проставляння штампу “Апостиль” і консульська легалізація.

Апостиль проставляється на документах стран-участниць Гаагської конвенції і не вимагає подальшого консульського завірення.

  • Спеціальний штамп, який відповідно до Гаагської конвенції про відміну вимог легалізації іноземних офіційних документів досконалою 5 жовтня 1961 року (що набрала чинності для України 22 грудня 2003 року), проставляється на офіційних документах, що видані установами і організаціями України як учасника Гаагської конвенції, і не вимагає подальшого завірення або легалізації визнається офіційними органами всіх держав – учасників Конвенції.
  • Дія Гаагської конвенції поширюється на документи про освіту, громадянський стан, трудовий стаж, свідоцтва про знаходження в живих, довідки, доручення, судові вирішення і матеріали по цивільних, родинних і кримінальних справах.
  • Положення Гаагської конвенції не поширюються на документи, видані дипломатичними або консульськими агентами, а також адміністративні документи, що мають пряме відношення до комерційної або митної операції. До них відносяться доручення на здійснення операцій, переміщення товарів через кордон договори (контракти) про постачання товарів і надання послуг, про виконання різних робіт і розрахунків по ним і так далі.

Є країни, з якими Україна підписала один, – або двосторонні договори, які відміняють ” Консульську Легалізацію” і “Апостиль”:

Азербайджан Албанія Вірменія Болгарія Білорусь Македонія
Казахстан Монголія Куба Латвія Литва Угорщина
Киргизстан Чехія Румунія Польща Грузія Молдова
Македонія Таджикистан Туркменістан Естонія Російська Федерація